Portugalia cz. I – PORTO

 

Portugalia marzyła się nam od kilku lat, ale ceny biletów nieszczególnie zachęcały do zakupu. Aż pewnego wieczoru cena biletów dla naszej czwórki  z Katowic do Porto spadła poniżej magicznego poziomu 2000 zł (wliczając bagaż, miejsca i inne rzeczy, za które Wizzair każe sobie dopłacać ;))

Długo nie zastanawialiśmy się i zabukowaliśmy! A teraz chcemy się podzielić 10 rzeczami, które wręcz MUSICIE zrobić będąc w Porto 🙂

 

1. Przejść się po moście Ponte de dom Luis I

 

 

Absolutny 'must-do’.  To, co zobaczycie przechodząc mostem na drugą stronę rzeki Douro zapamiętacie do końca życia. Widok zapiera dech w piersiach!

Po przejściu na drugą stronę po prawej stronie znajduje się kolejka linowa Teleferico de Gaia , którą zjedziecie wprost pod siedziby największych producentów wina porto w tej okolicy.

A podchodząc trochę wyżej nad stację kolejki znajdziecie małe bistro, w którym wypijecie przepyszny sok pomarańczowy i zjecie rewelacyjną pizzę z najlepszym widokiem.

 

 

 

 

 

 

2. Skosztować Pastel de nata

 

 

Czyli babeczki z ciasta francuskiego wypełnionej pysznym budyniowym kremem. W Porto znajdziecie kilka miejsc, gdzie na żywo zobaczycie jak są wytwarzane.

 

 

3. Odwiedzić stację kolejową Sao Bento

 

 

Czyli najpiękniejszy dworzec kolejowy wypełniony po brzegi cudnymi azulejos.

 

 

4. Przejechać się zabytkowym tramwajem

 

 

Może nie są tak popularne jak te lizbońskie, ale tramwaje w Porto mogą być również fajną atrakcją! Dziewczyny nawet nie spojrzały na metro, kiedy w zasięgu wzroku pojawiały się te zabytkowe 🙂 Jedyna ich wada – są zawsze przepełnione. Trzeba wsiąść na pierwszym przystanku, inaczej marne szanse na przejażdżkę (szczególnie jeśli mamy ze sobą wózek).

 

 

 

 

 

 

5. Powłóczyć się uliczkami miasta w poszukiwaniu azulejos

 

 

I chociaż tych płytek nie trzeba szczególnie szukać, to schodząc z utartego turystycznego szlaku i skręcając w małe uliczki można znaleźć cuda!

 

 

 

 

 

 

 

6. Przejść się do ujścia rzeki Douro

 

 

Tak – przejść! I chociaż nie jest to mała odległość, to deptak jest tak pięknie położony, że kilkukilometrowa przechadzka z centrum Porto jest mega przyjemna. Przejście pod mostem da Arrabida, rezerwat ptaków i fajnie położony plac zabaw zapewne urozmaicą dzieciakom tę wyprawę. A z powrotem można wrócić tramwajem, nad oceanem (w Foz) znajduje się pierwszy przystanek linii nr 1, więc są duże szanse, że nie będzie jeszcze wypełniony po brzegi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Poszaleć nad Oceanem Atlantyckim

 

 

Co z tego że wieje? Jest plaża, jest zabawa! Plaża w Foz znacznie różni się od tej, którą zobaczymy w rejonach Algarve, ale dziewczynom nie robi to żadnej różnicy czy wytrzepują z butów piach czy żwir 😀

 

 

 

 

 

8. Wstąpić do magicznej księgarni Lello

 

 

Jeśli kochacie Harry’ego Pottera tak bardzo jak my to MUSICIE się tam udać. Ta księgarnia była inspiracją dla J.K. Rowling, która mieszkała w Porto kilka lat. Księgarnia jest wprost oblegana, co widać na zdjęciach 😉 Żeby do niej wejść trzeba kupić bilet (5 eur/os) , który można później odliczyć od zakupów. Mimo to ustawiają się przed nią ogromne kolejki.

W tyle księgarni znajdziemy kącik z książkami o Harrym Potterze we wszystkich możliwych językach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Odpocząć w Palacio de Cristal

 

 

Ten park był pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w Porto. Znajdował się bardzo blisko naszego apartamentu i tak nas zauroczył, że wracaliśmy do niego nie raz.  Pięknie położny, z przechadzającymi się wolno pawiami i kogutami. Można podziwiać wspaniałą panoramę Porto.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Skosztować jak smakuje Porto…  w Porto

 

 

Bo właśnie tam smakuje najlepiej!

 

 

To tylko 10 rzeczy, które naszym zdaniem trzeba zrobić będąc w Porto, na inne które mieliśmy w planie zabrakło nam czasu, lub uniemożliwiła je pogoda. Ale nic straconego – już planujemy powrót w niedalekiej przyszłości, bo Porto zauroczyło nas sobą totalnie każdą jedną niebieską azulejo, każdym z 6-ciu mostów, każdym zaułkiem i uliczką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A jeśli szukacie fajnego, sprawdzonego noclegu w Porto, polecamy TEN apartament. Może nie jest duży, ale świetnie urządzony i wyposażony, a obsługa na najwyższym poziomie. A do tego w bardzo dobrej lokalizacji. Jeśli potrzebujecie zorganizują dojazd z lotniska do apartamentu, pomogą, doradzą i są dostępni prawie 24h/dobę.

 

 

 

 

bez kategorii, eMka podróżuje
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*Twój komentarz:

*


Protected by WP Anti Spam